Dažus gadus eksperimentālajā mūzikā ir ienācis tāds kā «modes princips» — lauka ierakstu veikšana (field recordings). Tas ir: vajag atrast kādu vietu, kur notiekošās skaņas (dabas, industriālās, vai abējādas, vai vēl kaut kādas) ir tik interesantas, ka veido kaut ko līdzīgu skaņdarbam pašas par sevi.
Piemēram, šeit ir britu Touch leibla ievietots lauka ieraksts, kurš tapis, piestiķējot miķus 400 metrus augstam radiomastam Islandē, kurš locās vasaras saulē, kamēr vienlaikus tiek dzesēts no auksta vēja, kurš nāk no ledāja. Iesaku izlasīt aprakstu pirms klausīšanās.
Arī interneta laikmetā nekur nav pazudušas izlūkdienestu radiostacijas, kuras noraida aizšifrētus vēstījumus saviem aģentiem citās valstīs pa AM frekvencēm. Atlasīti dažādi tipiskie piemēri un sapakoti 4CD izdevumā: archive.org/details/ird059...
^ es 'sos te atceros. Bērnībā, kad negulēju naktīs, ņēmu lielo LW/MW banduru zem segas un nenormāli lēnu kruķīju ar pilnībā izvilktu antenu. Šādus gadījās laiku pa laikam dzirdēt - likās pilnīgs bezsakars brīžiem, bet romantika sava tur bija, tāpat kā amerikas balsi klausīties :)
Vēl viens minimālisms, tik šoreiz ne lauka ieraksts, bet gatera ieraksts. Mūžamežs, tikai burtiskā nozīmē. Viens austrietis nozāģējis ripas no dažādu koku baļķiem, uzlicis uz atskaņotāja, safilmējis gadskārtu gredzenus un tad piekabinājis tievākiem un resnākiem gredzeniem klāt klavieru skaņas, lai mūsu ausis to spētu uztvert.
Kaut kāds minimālistu glitch kopā ar lauku ierakstiem, tapušiem Igaunijā. Jura Laiva vispār iederētos dīvaino uzvārdu tēmā, jo šinī gadījumā tā nav Mazirbes mazpulcēnu folkloras kopa, bet gan ģitārista vārds un uzvārds…
Ļoti savdabīga lasāmviela: zinātnieki dzen pēdas mistiskam vispasaules fona troksnim, kurš ir tik izvairīgs, ka to pat nevar lāgā ierakstīt: www.livescience.com/55123-cracking-myst...
Jauns ieraksts no Sound Meccano & Jura Laiva — izrādās, ka zem pirmā nosaukuma slēpjas kāds Latvijā dzīvojošs ne-vietējais skaņu inženieris, kas paralēli lauka ierakstu taisīšanai reizēm pieaicina vēl dažus latviešu mūziķus: